Reşadiye`nin Haber Sitesi,Reşadiye Haberleri,Reşadiye Haber,

Başkan Çelik: ‘Reşadiye ile ilgili YÖK’le bir takım görüşmeler yapacağız’

Başkan Çelik: ‘Reşadiye ile ilgili YÖK’le bir takım görüşmeler yapacağız’
28 Mayıs 2018 - 11:21 'de eklendi ve 1068 kez görüntülendi.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Reşadiye’de bulunan üyeleri le düzenlediği iftar organizasyonuyla bir araya geldi. Sultan Reşat Halı Saha ve Spor Kompleksinde düzenlenen iftar organizasyonuna Reşadiye Kaymakamı Berker Çırak ile birlikte Reşadiye Belediye Başkanı Cemil Kılıç da katıldı. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selahattin Giden ile TOBB Delegesi ve Meclis Üyesi Murat Tosun’un da katıldığı iftar programın açılış konuşması Oda Yönetim Kurulu Başkanı Dr Ali Çelik tarafından yapıldı.

“Reşadiye’de bir çalıştay yapacağız”

Başkan Çelik, 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimler sonrasında siyasi aktörlerin belirlenmesiyle birlikte ilk işlerinin Reşadiye’de bir çalıştay yapmak olduğunu söyledi. Başkan Çelik’in üyelerimize hitaben yaptığı konuşma şöyle oldu: “Bildiğiniz gibi 07 Nisan 2018’de Ticaret ve Sanayi Odamız, bir seçim yaptı. Reşadiye ilçemizin de temsil edildiği seçim sonrasında TSO yönetimini biz devraldık. Tabi seçim döneminde bil hayli geldik gittik, arkadaşlarımızla sizlerle istişareler yaptık. Reşadiye’deki sıkıntılardan bir tanesi özellikle Ticaret Odası anlamında şehir ve merkezle iletişimin çok kopuk olduğu noktasında bir takım eleştiriler geldi. Biz bu mesajı çok net bir şekilde anladık. Tabi seçimden hemen sonra biz teşekkür maiyetinde hem de sizlerle istişare anlamında sizlerle bir araya gelmek istedik ama hepinizin bildiği gibi seçim sonrasında inanılmaz bir yoğunluk oldu. Her gün 300, 400 kişi hayırlı olsun ziyaretine geliyor çıkamadık. Tabi arkasından Ramazan çok yakın olduğu için dostlarımızla arkadaşlarımızla Ramazan’da bir araya gelim, bir iftar programı yapalım dedik.

“Hep birlikte kafa kafaya vereceğiz”

Bu şekilde Reşadiye ile ilgili çalışmalarımızın startını verelim dedik. Daha öncede sizlerle paylaştık, konuştuk, el ilanları dağıttık, el kitapçıkları dağıttık. Reşadiye ile alakalı Tokat ile alakalı düşüncelerimizi sizlerle paylaştık, hepiniz biliyorsunuz. Tokat, Reşadiye böyle hep düşündüğümüz zaman içimizi yakan bizi çok üzen il ve ilçe Niye? Allah’ın her türlü yerüstü, yeraltı zenginliğini verdiği her türlü imkânları bahşetti ama bir türlü bunları fırsata çeviremediğimiz mekânlar yerler. Ama inşallah her şeyin bir kırılma noktası ve dönüm noktası vardır. Bu günden itibaren hep birlikte kafa kafaya verip bunları değerlendirmeye çalışacağız arkadaşlar; Bunların değerlendirmenin tek bir yolu var. Bir defa çok net söylüyorum, STK’lar yani Sivil Toplum Kuruluşları illerde ilçelerde çok aktif bir şekilde çalışmak zorundadır. Tokat geçmişte bu anlamda o performansı sergileyemediği için maalesef Siyasetçilerimiz toplumun duyarsızlığı ile alakalı serzenişte bulundu, toplum siyasilerimizin işte ilçemizin şehrimizin meselelerine karşı duyarlı değil diye onlara karşı bir sitemde bulundu. İki tarafta birbirini tam anlayamadan çok uzun bir zamanı bu şekilde geçirdik. Birçok fırsatı da kaybettik maalesef.

“Tokat son yıllarda inanılmaz geride kaldı”

Aslında Sivil Kitle Örgütleri bu iki kesimi birbirine bağlayan bir halkadır. Toplumdaki samimiyeti, liyakati, duyarlılığı artıracak bununla ilgili bir takım çalışmaları yapacak, bunları projelere dönüştürecek, siyasilerin elini güçlendirecek ve onları destekleyecek bir mekanizma, Tokat’ta bu mekanizmayı yeterince çalışmadığı için Tokat son yıllarda inanılmaz geride kaldı. Asında hiç olmadığı için sıkıntının neresinde olduğunu bir türlü fark edemedik. Hep bir birimizi suçladık. Buradan biz kendi adımıza dersimizi aldık, sorumluluğumuzu aldık, topu taca atmayacağız. Yani işte yarın bir sıkıntı olduğu zaman şundan oldu bundan oldu demeyeceğiz. Bu işin merkezinde biz varız arkadaşlar ve Türkiye’de artık bütün illerde bu işlerin merkezlerinde özellikle Ticaret Sanayi Odaları vardır. Ve ilçeler de STK’lar diğer Sivil Kitle Örgütleri vardır. Siz bir araya gelmezseniz Reşadiyeliler olarak STK’lar, iş adamları, Siyasetçiler, Toplum, Bürokrasi kafa kafaya verip birlikte projeler birlikte planlar yapmazsanız, bizi de yanınıza alıp Ankara’da yukarıda iyi bir şekilde sonuçlandıramazsanız maalesef hep böyle bir birinizi eleştirerek zamanımızı geçiririz ve maalesef çok şey kaybederiz, çok sıkıntılı bir ortamda yaşamak zorunda kalırız. Bugünden itibaren bu beklentiyi hızlı bir şekilde kurma ve koşturmak zorundayız ve biz Tokat’ta buna başladık arkadaşlar, yaklaşık bir aylık bir sürede bir bakan ağırladık, Sanayici bakan buluşması yaptık, bir müsteşar ağırladık, sanayici müsteşar bürokrasi buluşması yaptık, karşılıklı oturup saatlerce dertleştik sohbet ettik, her kez bir birine sıkıntısını anlatabildi.

“24 Haziran seçimleri bizim için bir sürpriz oldu”

İstanbul’dan Ankara’dan iş adamlarıyla, bürokratlarıyla siyasilerle toplantılar yemekler organize ettik ve Ramazan’dan sonra işte 24 Haziran seçimleri bizim için bir sürpriz oldu, seçimlerden hemen sonra özellikle Ankara’da, Tokat’ın ne kadar bürokraside, siyasette, iş dünyasında, üst düzeyde ne kadar insan varsa biz bir araya getireceğiz bir leziz bir mekânda hedef 2023 Tokat Gelişiyor adı altında bir çalıştay yapacağız. Tabi bunu bir minyatürünü de Reşadiye’de yapacağız. Seçimlerden öncede sizlere söz vermiştik. Reşadiye’de ne kadar iş adamı, bürokrat veya işte siyasetçi kimler varsa herkesi bir araya davet edeceğiz. Bir ortamda Reşadiye’ye neler yapabiliriz, yapacağımız şeyler aslında belli, bizim hep hayalimizde, aklımızda şu kaplıcayı daha iyi değerlendirmek gibi bir düşünce var 5 yıldızlı veya 5 yıldızın daha üzerinde bir tesis kurup buraya tabi bunu özel bir müteşebbisle yapma şansımız yok. Yani 40-50 Trilyonluk yatırımı böyle bir yerde bu kaplıcayı özel bir müteşebbis yapamaz ama bunun Türkiye’de çok örnekleri var. Ticaret Sanayi Odaları, belediyeler, özel idareler ve özel sektör hepsi bir araya geliyor, kafa kafaya veriyor, bu tip tesisleri meydana getiriyor.

“Kendisine bu kadar ihanet eden bir il görmedim”

Şehir için önemliyse, aslında bu yörede kaplıca anlamında ciddi bir avantajımız var. 15 Gün önce Ünye Ticaret ve Sanayi Odamız Tokat’ta bir sergi için geldi. İşte Reşadiye’ye iyi bir Kaplıca yapılabilirse, özellikle Aybastı yolu ve Ünye, Akkuş yolu yapılabilirse, sahil komple Reşadiye’ye gelecektir. Bize onlar serzenişte bulundu. Bu konuyla ilgili bir şeyler yapalım diye, bakın daha uzak yerlere gitmek zorunda kalıyoruz diye şunu anlamakta hep güçlük çektik. Kendisine bu kadar ihanet eden başka bir il görmedim, arkadaşlar. Tokat’ta bakıyorsunuz bütün kurumlar bütün özel sektörlerdeki arkadaşlar işte muhtarları topluyoruz, kozaklıya kapılcaya götürüyoruz, veya işte bürokratları topluyoruz Afyon’a Sorgun’a kaplıcaya götürüyoruz. Bakıyorsunuz özel turla otobüslere bindirmiş hanımları falan kaplıcalara götürüyorlar şurada bizim kendi değerlerimiz var bunu kullanmasını bilmiyoruz yani kendimize bile sahip çıkmaktan aciziz ama bundan sonra inşallah bu tür şeylere müsaade etmemeye çalışacağız.

“Reşadiye ile ilgili YÖK’le bir takım görüşmeler yapacağız”

Artı bir rehabilitasyon merkezi kurulması ile ilgili yine Reşadiye’ye ile ilgili YÖK’le bir takım görüşmeler yapacağız. Bunun dışında termal seraların geliştirilmesi aynı zamanda tarımla fuarlarda desteklenmesi ile ilgili Reşadiye’nin biliyoruz kili çok meşhur, şuanda sağlık açısından da, estetik güzellik açısından da kille ilgili çok olumlu makaleler falan yayınlanıyor. Bunu ticari anlamda da değerlendirmeye çalışacağız hep birlikte bunun içinde geçmişten Reşadiye’ye biliyoruz, hayvancılıkla çok büyük potansiyeli vardı son zamanlarda birazcık geride kaldı bütün bunları hep birlikte masaya yatıracağız, tartışacağız çözmeye çalışacağız. Ama beraberce olacağız. Bunu ne siz sadece çözme imkânına sahipsiniz ne de biz, ne siyasiler, ne bürokratlar, hepimiz bir araya gelirsek, birlikte düşünür, birlikte kararlar alıp, işte planlar hedefler tayin alırız. Beraber yürürsek çok rahat çözeceğiz diye düşünüyorum. Hepinize davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum.”

Başkan Dr ALi Çelik’ten sonra söz alan isim Reşadiye Belediye Başkanı Cemil Kılıç oldu. Kılıç, Başkan Çelik’in yaptığı konuşmadan çok etkilendiğini söyleyerek, konuşmayı dinlerken Reşadiye’nin sorunlarını sanki bir Reşadiyeliden dinliyormuş gibi hissettiğini söyledi. Önümüzdeki süreçte yapılacak çalıştaya da Belediye olarak katkı sunmaktan mutluluk duyacaklarını belirten Başkan Kılıç, ilçede düzenlenen organizasyondan dolayı teşekkür etti.

Reşadiye Kaymakamı Berker Çırak, Tokat’tan gelerek ilçeye bulunan üyeleri için bu iftar organizasyonunu hazırlayan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine teşekkür ederek, Ticaret ve Sanayi Odalarının önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi. TSO’ların bürokrasi ve siyaset ile vatandaş ve esnaf arasında bir köprü olduğu vurgusunu yapan İlçe Kaymakamı Çırak, yeni yönetime görevinden başarılar diledi.

Reşadiye’de yatırımı bulunan oda üyelerinin, dilek, öneri ve talepleri dinlenmesinin ardından program sona erdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER