Reşadiye`nin Haber Sitesi,Reşadiye Haberleri,Reşadiye Haber,

Gaziosmanpaşa Üniversitesi eğitimde çıtayı yükseltecek

Tokat Valiliği ile Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörlüğü arasında eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi, eğitim çalışanlarının kendilerini geliştirmelerini sağlaması amacıyla protokol imzalandı.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi eğitimde çıtayı yükseltecek
24 Ocak 2014 - 18:06 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

Tokat Valiliği ile Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörlüğü arasında eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi, eğitim çalışanlarının kendilerini geliştirmelerini sağlaması amacıyla protokol imzalandı. Proje eğitimin kalitesini artırmayı hedeflerken uygulama alanları da yapılan protokol ile imza altına alındı.

Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Vali Mustafa Taşkesen, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Kara, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı. Yapılan protokole göre Üniversitenin Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencilerden gönüllülük esasına göre eğitim-öğretim faaliyetlerinden yararlanılması amaçlanıyor. İmza altına alınan protokoldeki anlaşmalar ise şu şekilde oldu:

Öğretmenlerin zümre toplantılarının yapılacağı tarihten en az 15 gün önce üniversitenin ilgili bölümlerine bildirilerek toplantı gündemi konusunda işbirliği yapılması, ilgili anabilim dalından/branştan öğretim üyesi / görevlisinin danışman olarak belirlenerek katılımının sağlanması.

Protokol kapsamında eğitim bölgelerindeki okullarda danışmanlık, araştırma, gözlem yapmak amacıyla akademik ortamlar oluşturulması; bu kapsamda akademik ortam oluşturulacak okullar da yapılan protokolle belirlendi. Okul Öncesi düzeyinde: 23 Nisan Anaokulu, İlkokul düzeyinde: Alpaslan ve İbn-i Kemal İlkokulları,Ortaokul düzeyinde: Vakıfbank Namık Kemal Ortaokulu, Lise düzeyinde: Fen, Güzel Sanatlar ve Anadolu Öğretmen Liseleri belirlendi.

Ayrıca Üniversite adayı öğrenci programı kapsamında liselerin 12. sınıflarında okuyan öğrencilere üniversite adayı öğrenci kimliği verilerek bu öğrencilerin üniversite yerleşke ve kütüphanelerinden yararlanmalarına, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenen derslere katılabilmelerine, sağlıklı meslek seçimini desteklemek amacıyla kariyer merkezlerinin hizmetlerinden yararlanabilmelerine ilişkin imkanların sağlanması kararına varıldı.

Mesleki gelişim programı kapsamında ihtiyaç olan alanların belirlenerek üniversitenin ilgili bölümleri ile birlikte eğitim programlarının hazırlanması, hizmetiçi eğitimlerde öğretim görevlilerinin görev almalarının sağlanması, hizmetiçi eğitimlerde görev alacak eğitim görevlilerine yetişkin eğitimi, alternatif öğrenme yöntemleri vb alanlarda eğitim verilmesi, üniversitede her türlü laboratuar imkânlarının, kütüphanede elektronik veri tabanlarının öğretmenlere açılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Araştırma ve yayın programı kapsamında üniversitenin ilgili bölümlerince İl MEM tarafından belirlenen sorunlar ve hedefler çerçevesinde araştırmalar yapılması; derslerde kullanılmak üzere hazırlanan materyal örneklerinin karşılıklı paylaşımının sağlanması. Öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmek, onların hobiler edinmelerine katkıda bulunmak amacıyla öğretmenler ve üniversitenin ilgili bölüm öğrencileri tarafından çocuk korolarının oluşturulmasının sağlanması. İl Milli Eğitim Bünyesinde bulunan AR-GE birimine Üniversite tarafından akademik destek verilmesi kararlaştırıldı.

Protokol’ün amacını gerçekleştirmek üzere Tokat Valiliği ve GOÜ imkân ve personel yeterlikleri dâhilinde, uygulamaları koordinasyon içerisinde yapılarak, bu kapsamda gerekli işbirlikleri ve çalışma ortamları sağlanacağı ifade edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER