Reşadiye`nin Haber Sitesi,Reşadiye Haberleri,Reşadiye Haber,

KAPLICA DOKTOR REÇETESİNDE

Doktor hastası için kaplıca tedavisini uygun görürse reçeteye yazacak, masraf da devlet tarafından karşılanacak. Reçete de tavsiye edilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgileri yer alacak.

KAPLICA DOKTOR REÇETESİNDE
21 Ocak 2014 - 22:02 'de eklendi ve 226 kez görüntülendi.

Türkiye, termal kaynaklar açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 7 ülke arasında. Dünyanın birçok ülkesinde termal tedavi, hastane masrafları gibi sigorta tarafından karşılanıyor. Ülkemizde şifalı suların 5 yıldızlı otellerde hizmet vermeye başlanmasıyla birlikte termal turizmin yıldızı da parlamaya başladı. Dünyanın dört bir yanından hastalar kaplıca tedavisi için Türkiye’ye akın etmeye başladılar. Bütün masraflarını da sigorta şirketleri tarafından ödeniyor. Artık kaplıcalarımızda, Türk hastalardan da ücret alınmayacak. Mevcut uygulamada, doktor raporuyla termal tedaviye sevk edilen hastalar, ücretlerini kendileri ödüyor, daha sonra sigortadan ödedikleri bedelin bir miktarını geri alabiliyorlardı. Sağlık Bakanlığı, aldığı yeni bir kararla Termal de önemli bir adım attı. Bundan böyle Sosyal Güvenlik kurumlarına bağlı sigortalı vatandaşlar anlaşmalı tesislerde kaplıca tedavisinden ücretsiz faydalanabilecek. Hatta hastaya refakatçi gerekiyorsa, onun yol ve gündelik giderleri de devlet tarafından karşılanacak. Kaplıca tedavi bedelinin SGK tarafından karşılanabilmesi için tedavi görecek kişiye verilecek raporda, en az 1’i fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanı olmak üzere 3 uzman hekim imzasının bulunması gerekiyor. Raporda önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin de yer alması zorunlu olacak.

TOKATTA KAPLICA OTELLERİ

Tokat Sulusaray İlcesin de Çermik önü Kaplıcası olarak ta anılır. Soğuk ve sıcak su kaynaklıdır. Tarihi eskilere dayanan kaplıca, Roma ve Bizans dönemlerinde, daha sonrada Osmanlı ve Selçuklu döneminde faaliyetini sürdürmüştür. Sodyum klorür ve sülfatlı, bikarbonatlı sulardandır. Bulunduğu yer deniz düzeyinden 750 m. yüksektedir. Romatizma, nevralji ve cilt hastalıkları için büyük fayda sağlar. Modern konaklama tesisleri ile donatılmıştır.

Tokat Reşadiye ilçesinde Reşadiye Doğa Termal Tesislerinde her kesime hitap eden 3 yıldızlı konforlu tatil ve konaklama imkanı sunmakta. Kaplıca İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Araştırma Merkezince verilen Tıbbi raporda analiz sonuçları şöyledir. 48 derece de Hiper termal ısı, Litrede 4gr’ın üzerinde yüksek mineral her türlü Romatizmal hastalık, Ortopedik (Kırık Çıkık) ameliyat sonu sekmeler ve kadın iç hastalıkları tedavisi mümkündür. Reşadiye Termal’de bulunan kayalar zaman zaman küçük pamuk kaleler oluşturmakta ve Pamukkale’den ayırt edilemez duruma gelmektedir.

Kaplıcalar hangi hastalıklara iyi geliyor ?

 

* Sedef, mantar, akne, egzama gibi cilt hastalıkları.
* Kadın hastalıkları, Kalp ve damar hastalıkları,
* Eklem kireçlenmeleri, İdrar yolları rahatsızlıkları,
* Böbrek, safra kesesi taşı ve kumların tedavisi,
* Romatizmal, bel, sırt ve eklem ağrıları,
* Nevralji (sinir ucu iltihabı) ağrıları
* Ve karaciğer rahatsızlıkları .

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER