Reşadiye`nin Haber Sitesi,Reşadiye Haberleri,Reşadiye Haber,

Tokat tarihine yürüdü

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Tokat Tarihine Yürüyor’ gezi programı Geyras Köprüsü’nden başlayarak, tarihi Sulusokak’ta son buldu.

Tokat tarihine yürüdü
24 Ocak 2014 - 22:51 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Tokat Tarihine Yürüyor’ gezi programı Geyras Köprüsü’nden başlayarak, tarihi Sulusokak’ta son buldu. Tarihi İpek Yolu güzergahında gerçekleşen yürüyüşe yoğun bir katılım oldu.

Gezi programı, Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek, Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü, Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim görevlileri, çok sayıda öğretmen, öğrenci ve Tokatlının katılımı ile gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu gezi oldukça coşkulu ve neşeli geçti.

‘Tokat Tarihine Yürüyor’ yürüyüşü ile Bağdat’tan, Tebriz’den, Sivas’a; Sivas’tan Tokat’a, Tokat’tan Amasya’ya, Merzifon’a oradan da İstanbul’a uzanan tarihi İpek Yolu’nun Tokat sınırları içerisinde kalan kısmında geçmişe yolculuk yapıldı. Günde ortalama 1000 devenin geçtiği tarihi İpek Yolu, yol ağlarının dışından kalmasından dolayı bilinmezliğe mahkum olmuştu. Tokat’ın en eski ve en tarihi mekanı olan Sulusokak’taki tarihi mekanların gezilmesiyle son bulan tarihi İpek Yolu gezisinin sonunda Deveciler Hanı’nda katılımcılara yemek ikram edildi.

Yürüyüş boyunca tarihi ve doğal güzelliklerin fotoğrafını çeken Vali Taşkesen, Deveciler Hanında yapmış olduğu konuşmasında, düzenlenen gezi ile Tarihi İpek Yolu’nun Tokat’tan geçen bölümünün ihtişamlı günlerini gördüklerini ifade etti. Vali Taşkesen, “Geçmişte uzun yıllar boyunca bütün sorumluluğu üzerinde olması hasebiyle önemli bir ticaret merkezi olan İlimizin geçmişini hatırladık. Sadece geçmişi hatırlamakla kalmamalıyız diye düşünüyorum. O ihtişamlı günleri tekrar yakalamak mümkün.” dedi.

Deveciler Hanı’nda gerçekleştirilen Tokat yöresi halk oyunu gösterileri ve yemek ikramından sonra Müzeler Günü dolayısıyla Sulusokak’ta bulunan Tokat Müzesi, il protokolü ve katılımcılar tarafından gezildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER